Úvod > O škole > Akce školy > Exkurze do porcelánky Thun 1794, a.s. v Nové Roli

Exkurze do porcelánky Thun 1794, a.s. v Nové Roli

17.11.2023

Některé děti se hned vyjádřily, že takovou práci by dělat nechtěly, protože při výrobním procesu byl v porcelánce příliš velký hluk. Za odměnu si pak ve výrobní hale spolu s tamějšími zaměstnankyněmi mohli všichni ozdobit vybraný výrobek obtisky. Své práce jsme ale museli zanechat v Nové Roli, protože musí být všechny odekorované výrobky vypáleny, aby obtisky při prvním oplachování vydržely. Více se dočtete ve vyjádření samotných šesťáků a sedmáků...

Kačka, Adéla, David a Eliška: " Zaujala nás pec o teplotě 1405 stupňů Celsia. Líbil se nám film, dozvěděli jsme se, že jsme byli v továrně, která rozváží své výrobky do 55 zemí a je největší porcelánkou v ČR."

Agáta, Kačka, Sára, Lucka: " Porcelán se vyrábí z kaolínu (50 %), živce (25 %) a křemene (25 %). Mně se líbilo vše, a to vyrábění bylo super."

Sára, Ennie, Míša: " Nevěděly jsme, že se porcelán vyrábí také z křemene. Za rok se zde vyrobí 14 miliónů kusů porcelánu."

Kája, Eva, Martin, Kuba: "Moc se nám nelíbila cesta, která byla dlouhá a hlučná. Mě a Elišku to hodně bavilo, nejvíc to dekorování. Ale klukům se to moc nelíbilo."

Fotodokumentace