Drobečková navigace

Úvod > O škole > Akce školy > Zažít nudu... jó, to vadí

Zažít nudu... jó, to vadí 

Hudební pořad o filmové a pohádkové hudbě spojil všechny ročníky naší ZŠ. Společně se všichni sešli v místním kulturním sále. Každý zde mohl poznávat známější i méně známé písně a skladby z pohádek, filmů, árie, operety či muzikálu. Zkusili si malý hudební kvíz, kde určovali, kolikadobý je rytmus právě zahrané skladby. Nabídku vytvořit provizorní sbor přijali mnozí s nadšením. Děti se téměř nevešly na pódium. Společně s kapelou si pak zazpívaly píseň z filmové pohádky Tři veteráni. Publikum se také zapojilo. Vzniklo tak interaktivní hudební těleso.

Vzdělávací koncert žákům přiblížil historii vzniku opery a nezbytnou důležitost hudebního doprovodu. Miroslav Dlouhý, který celý program moderoval, uvedl, že lidé filmovou hudbu považují za běžnou samozřejmost. „Představte si film, kde by byla jen mluvená slova… hudba zdůrazňuje emoce, které se ve filmu odehrávají…,“ podotkl.

Dále kapelník připomněl, že divadlo začalo vznikat už ve starověkém Řecku. Bylo doprovázeno jednoduchou hudbou. Koncem středověku se hudba a divadlo spojilo a v Itálii vznikla opera, což je zpěvohra s příběhem.

Po krátké stručné historii vzniku opery si publikum poslechlo operní árii v popovém podání zpěvačky Kateřiny Bodlákové. Obecenstvo pak mělo za úkol si vzpomenout, ve kterém filmu hudbu slyšelo. Bylo to např. Slunce, seno, jahody či Chobotnice z 2. patra. Od operní árie přešla kapela k operetě – Kankán z operety Orfeus v podsvětí, kterou složil Jacques Offenbach. Hudbu lze slyšet např. v animované pohádce Lví král.

Muzikál – Šíleně smutná princezna věrně předvedla zpěvačka Katka. Diváci a posluchači se dozvěděli, že skladbu složil známý český skladatel Jan Hammer, když mu bylo pouhých 16 let.

Po hudební ukázce si žáci otestovali své mozkové závity. Čekal je malý hudební kvíz. Poznávali, kolik má právě odehraná skladba dob v taktu. Správně určili, že hudba z filmové pohádky Nesmrtelná teta je v třídobém rytmu, hudební doprovod k písni z pohádky Princové jsou na draka má v taktu dvě doby a skladba ze známého muzikálu Jesus Christ Superstar má v taktu pět dob.

Ke konci pořadu si všichni poslechli  filmovou hudbu k neúspěšnější komedii 20. století S tebou mě baví svět. Zanotovali si známou píseň z pohádky Shrek – Hallelujah.

Poté se děti, které chtěly zpívat společně s muzikanty, přesunuly na pódium, kde vznikl provizorní sbor. V spolupráci se spolužáky v obecenstvu si pak všichni společně zazpívali známou písničku z pohádky Tři veteráni. Zde se můžete podívat, jak se jim vedlo.

Poslední skladbu z Filmu Dívka na koštěti přijali malí školáci s nadšením. Hudebníkům pak věnovali nadšený potlesk.


kluk