Úvod > O škole > Akce školy > Akce školy - archiv do školního roku 2022/2023 > Terénní exkurze "Krušné hory - Hřebečná"

Terénní exkurze "Krušné hory - Hřebečná"

23.5.2023

Kousek za Hřebečnou na nás čekal pan RNDr. Jan Matějů z muzea v Karlových Varech, aby nám ukázal přírodní rezervaci Ryžovnu. Cestou nám ukazoval vše, co se v chladném a větrném dni ukázalo, ale samozřejmě toho bylo mnohem méně, než jsme všichni chtěli. Zastavili jsme se u "kamenných varhan" v bývalém čedičovém lomu u Hřebečné, kde děti mohly pozorovat sloupcovitou odlučnost čediče. Šli jsme kolem bývalého radiolokačního stanoviště Hřebečná, kde byla sovětská armáda do r. 1987, nyní jsou objekty zchátralé. Viděli jsme mnoho zajímavých = vzácných, chráněných rostlin, např. prstnatec májový (orchidej), tučnici obecnou (masožravá rostlina), souvislé porosty plavuně vidlačky apod. Prohlédli jsme si lišejník vousatec, který je velmi vzácný. Našli jsme peří z tetřívka, poslouchali kukačku a slavíka. Do tzv. exhausteru nám p. Matějů odchytil kovaříka, píďalku. Na živočichy jsme měli bohužel smůlu - bylo chladno. Díky mrakům jsme neviděli krásné zatravněné pláně Krušných hor, které jsou více opuštěné, než je tomu na Šumavě či v Krkonoších.

Více z dojmů našich žáků:

"Výlet byl skvělý a zajímavý. Počasí nám moc nepřálo, přesto atmosféra byla dobrá. Lektor mluvil srozumitelně a byl příjemný. Ukázal nám spoustu zajímavých věcí. Při cestě jsme našli bunkr, tak jsme ho šli prozkoumat. " (Pötzlová, Dierl, Pokorný, Belovič, Frančák)

"Bavilo mě to a byla to velká legrace. Ochutnal jsem kytku, co chutnala jako kopr."

"Mně se líbilo, jak jsme chodili po louce."

"Líbilo se mi ochutnávání bylin, prohlídka bunkru a kovařík."

"Počasí na tuto prohlídku bylo dobrý, akorát by mohlo být hezky."

"Nelíbilo se, že jsme toho viděli málo."