Úvod > O škole > Volnočasové aktivity > Vítání jara na Milošovce

Vítání jara na Milošovce

18.3.2023

Milešovka – vítání jara 2023

V sobotu 18.března jsme brzy po ránu vyrazili vlakem na první letošní výšlap. Naším původním cílem bylo zdolání nejvyššího vrcholu Českého středohoří - Milešovky. Akci včetně trasy zpracovali žáci v rámci hodin informatiky, ale nakonec jsme využili nabídky organizované akce od Klubu českých turistů LOKO Teplice.

Akce byla hojně zastoupena chtivými „dálko a výško šlapy“, ale my netušili, co si na nás organizátoři připravili.

Po startu u motorestu Velemín (268 m/m) nás nasměrovali pokořit vrchol Kletečná (706 m/m). Celý úsek byl neustálé stoupání v délce 5,7 km. Sestup z Kletečné byl naprostý mazec (334 m/m), protože se šlo kamenným polem přímo po svahu, a někteří již láteřili, že Milešovku vynecháme a zajedeme na ni speciálně v jiném termínu.

Po malém odpočinku, kdy jsme putovali víceméně po vrstevnici, se neustále přibližoval majestátný profil výstupu na náš CÍL „MILEŠOVKA – 837 m/m“. To byl opravdový očistec, i když někteří jedinci jej dali na jeden zátah. Z Kletečné jsme přidali 10,4 km a tato porce se v  chodidlech některých z nás začala projevovat. Všichni jsme využili možnost doplnit energii a tekutiny v občerstvovně na vrcholu a pak se vydali dokončit itinerář pochodu ve Velemíně 5,2 km.  (celkem 21,3 km)

Při sestupu nás začal tlačit časový údaj odjezdu autobusu náhradní vlakové dopravy. Vše jsme stihli tzv. za 5 min 12h. Další možnost odjezdu již neexistovala, a tak si všichni velmi oddychli, když se v zatáčce objevil autobus a my všichni mohli nastoupit cestu k domovu. Během dne jsme vystoupali i sestoupali 941 výškových metrů (Sněžka z Pece pod Sněžkou převýšení – 843 m) nebo (Burdž Chalífa – Dubaj – 828 m)).

Zase se potvrdilo pravidlo o rehabilitaci organismu, kdy naprostá většina účastníků odložila únavu až na dny další.

Celou dobu nám nezvykle přálo počasí a nepřívětivý vrchol nás odměnil překrásnými výhledy na okolní nižší kolegy, a dokonce i obávaná větrnost se nedostavila. (max. - 4.2 m/s)

Při výstupu v Hazlově jsme si rozdělili suvenýr z pochodu a pamětní list. Většina účastníků již zkoumala termín a cíl další akce – Karlštejnská tlapička, 29.4.2023 .

Jiří Martínek