Drobečková navigace

Úvod > O škole > Volnočasové aktivity > OBLÍBENÁ KERAMIKA

OBLÍBENÁ KERAMIKANa kroužku KERAMIKY se děti učí především trpělivosti a zručnosti. Výroba keramického výrobku je zdlouhavá záležitost a než je výrobek skutečně hotový, může trvat i déle než měsíc a to z toho důvodu, že výrobek se po vyhotovení musí uložit k usušení ( min.jeden týden - dle velikosti výrobků ), až po té je výrobek dán do pece na první výpal. Vypálený výrobek se nazývá střep a tento se následně glazuje, zdobí oxidy, sklem apod. Po naglazování apod. je výrobek připraven k druhému konečnému výpalu. Vzhledem k ekonomické náročnosti vypálení výrobků, je nutné vyčkat, až se pec zcela naplní a proto si děti musí na finální vypálení opravdu nějakou tu dobu počkat.

Děti se při keramice seznámí s novým materiálem, kterým je keramická hlína, glazury, oxidy, sklo......Učí se jednotlivým pracovním postupům při vytváření výrobků a následném zdobení. Samozřejmě záleží na věku dítěte, jeho zručnosti, jaké výtvory se povedou. Na keramice především dávám přednost vlastní keativitě dětí a z toho důvodu nechávám velký prostor pro individuální tvorbu dětí.

Keramické výrobky pravidelně vystavujeme ve vestibulu školy, kde si všechny ostatní děti, učitelé a rodiče mohou výrobky šikovných keramiků prohlédnout. Účastníme se také prodejních akcí školy, ale bohužel zájem rodičů není příliš velký a finanční výtěžek bývá minimální.

V letošním roce je kroužek keramiky rozdělen na dva dny. V úterý vede kroužek paní Vojíková, ve čtvrtek paní Lochschmidtová.

V prvním pololetí jsme s dětmi ( jsou mezi nimi začátečníci i pokročilí ) vyrobili spoustu výrobků s podzimní a vánoční tématikou. Děti vyrobily dárečky pod stromeček pro své blízké. Největší úspěch měly vánoční ozdoby, vánoční stromečky, svícny, sněhuláci, misky - mnohé z nich byly vystaveny před vánocemi u šaten ZŠ.

V současné době vyrábíme na keramice výrobky především s jarními motivy - beránky, ovečky, vajíčka, motýly, květiny, obrázky, dále dárečky pro maminky k svátku matek. Děti dostávají dostatek prostoru i pro vlastní nápady a vlastní tvorbu. Jakmile budou výrobky dokončeny, opět je vystavíme ve vestibulu školy, poté si je děti odnesou domů.

Jitka Lochschmidtová

 

 

 

 

 


kluk