Drobečková navigace

Úvod > O škole > Projektová činnost > HAZLOV - KASTEELTJE - NOORDWIJK - A ZPĚT

HAZLOV - KASTEELTJE - NOORDWIJK - A ZPĚT



Pondělí, 01 Červen 2015 09:40

Poslední v rámci programu COMENIUS a zároveň nejdelší pobyt již je pouhou vzpomínkou pro žáky a jejich učitelky, kteří si od neděle 17.5. do soboty 23.5. užívali pohostinnosti svých belgických a holandských v současné době nejenom partnerů, ale i kamarádů.

Belgie nás přivítala ne příliš přívětivým počasím, chladno a déšť nás provázelo po celou dobu pobytu, přesto ale máme i tentokrát spousty zážitků.

Nás učitelky především „zaujal“ belgický vzdělávací systém. Z posezení a vzájemné debaty s šéfem regionálního školského odboru o tamním způsobu vzdělávání vyšlo najevo, že mají velký problém umístit všechny děti do škol. Na druhou stranu při prohlídce školy jsme se účastnily výuky ve třídě, kde seděli čtyři žáci a měli k dispozici dvě učitelky. Ředitel školy zde má mocnou rozhodovací pravomoc, jeho činnost je „omezena“ pouze přidělenými finančními prostředky. Ty jsou však dostatečně vysoké na to, aby škola mohla být moderně vybavena, třídy byly málo početné většinou s asistentem pedagoga, aby mohla být zaplacena firma zajišťující údržbu, úklid, IT služby apod.

Pobyt v Belgii i následném Holandsku byl spojen i se 70.výročím ukončení 2.světové války. Navštívili jsme vězeňský a pracovní tábor Breendonk, vyslechli krátká vyprávění lidí, kteří pobyt v něm přežili. Nebyl to příjemný zážitek, ale určitě velmi poučný.

Další den jsme strávili v Antverpách, městě plném zajímavostí – dům Petere Paula Rubense, známého malíře, katedrála Panny Marie s úžasnou zvonkohrou, budova radnice na náměstí Grote Markt, kterou zdobí vlajky všech evropských států, cechovní domy ze 16. – 17. století a samozřejmě přístav . Při cestě za večeří, mimochodem velmi dobrou, jsme míjeli dům, který na první pohled zajímavě nepůsobil, ale když jste do něho vstoupili, čekal vás modře vymalovaný tunel, který vede pod řekou Šeldou a spojuje levou a pravou stranu Antverp. Využíván je především v pátek a sobotu, kdy vzhledem k obrovskému množství kaváren, vináren a restaurací někteří návštěvníci nemohou sednout za volant svých automobilů a odjet domů na druhou stranu.

Z Belgie jsme se přesunuli do Holandska. Cestou jsme si, i když pouze z okna auta, prohlédli druhé největší nizozemské město a zároveň druhý největší přístav na světě - Rotterdam. Holandsko je krásná čistá země s udržovanou zelení, kam se podíváte. I zde jsme si prohlédli naší partnerskou školu v Noordwijku, městě ležícím na pobřeží moře. Samozřejmě jsme si mořského vzduchu a uklidňujícího pohledu na vlny užívali, co to šlo. V rámci programu jsme absolvovali i velice zajímavou prohlídku vojenského bunkru z 2.svět.války – Atlantik Wall a den strávili v Amsterodamu. Označuje-li se planeta Země za modrou, pak k tomu Amsterodam plnou měrou přispívá. Je protkán spoustou vodních kanálů ze 17.století, které jsou dnes přeplněny nejrůznějšími bárkami a loděmi. Všichni jsme byli zvědaví na hlavní bod programu v tomto městě, tzv.Walking dinner (procházková večeře). S úžasným průvodcem, který při vyprávění o městě nevyužíval pouze svá „mluvidla“, ale celé tělo, a odpovídal i na ty nejvšetečnější otázky, jsme postupně večeřeli ve třech restauracích. Do té třetí jsme vcházeli všichni již tak trochu „happy“, vůně marihuany se po 18. hodině táhla po celém historickém centru Amsterodamu. Ze zajímavostí města uveďme historické vysoké štíhlé budovy, budovy, které jsou přesně osově souměrné, ve štítě s charakteristickým trojúhelníkem, dům Anny Frankové, kde se během 2.světové války do její popravy ukrývala rodina židovského zubního lékaře. Jeho dcera si psala deník, který byl po válce vydán do mnoha jazyků. Je zde i celá řada muzeí, jedno z nejznámějších je Van Goghovo muzeum, či Rembrandthuis – Rembrandtův dům.

Co je v Amsterodamu nepřehlédnutelné jsou cyklisté. Ve městě je vybudován mohutný systém cyklostezek, na kterých jsou cyklisté pány a běda tomu, kde se jim připlete do cesty. Sami jsme si vyzkoušeli i městský dopravní systém, kdy se nadzemkou, tramvají, autobusem, ale i vlakem přemístíte v krátkém čase, kam potřebujete.

Projekt z programu COMENIUS končí. Přinesl nám spousty nevšedních zážitků při cestách k našim partnerům v Polsku, Rakousku, Řecku, Velké Británii a nyní i v Belgii a Holandsku, dovolil nám poznat a porovnat vzdělávací systémy těchto států, nasbírat zkušenosti a využít jich v naší výuce. Žáci poznali nové kamarády, zjistili, jak je obtížné prakticky použít své znalosti anglického jazyka a že je třeba ho i nadále tvrdě studovat.

S touto formou výuky určitě nekončíme, již nyní je „na stole“ české národní agentury žádost o další grant s ryze sportovní tematikou, jehož partnery by v případě schválení byly Litva, Rumunsko, Itálie a Turecko. Držíme si palce.

H.Martínková

Na fotografie z cesty se budete moci brzy podívat. Upozorníme vás.


kluk