Drobečková navigace

Úvod > O škole > Archiv 2022/2023 > Štola č. 1 v Jáchymově

Štola č. 1 v JáchymověŠtola č. 1 v Jáchymově

 

Dne 5. 4. 2022 se někteří žáci z 8. a 9. třídy zúčastnili exkurze, která je měla seznámit s historií těžby stříbra a uranu na Jáchymovsku. Exkurze se konala v rámci přírodopisu a dějepisu, jelikož těžbu uranových rud v 50. letech 20. století prováděli tzv. političtí vězni v nelidských podmínkách. Navštívili jsme štolu, která byla ražena jako průzkumná, a když bylo zřejmé, že se v ní žádný uran nenachází, byly práce na ní ukončeny. V současné době slouží turistům. Dopravu svozovým autobusem hradil KÚ Karlovy Vary. Více o samotné exkurzi z prací některých žáků:

 

Adam Žúrek: “5.4 jsem se s 9. třídou a paní učitelkou Heczkovou vypravil na výlet do Jáchymovských uranových dolů. Po příjezdu jsme si z důvodu bezpečnosti museli před vstupem do štoly nasadit bezpečnostní helmu. Když jsme vstoupili do štoly, která byla okolo 300 metrů dlouhá a až 100 metrů hluboko, ihned jsme zaznamenali vlhko a chlad. Dozvěděli jsme se, že Jáchymov býval dříve druhým největším městem ČR, hned po Praze a kolem 16. století se zde těžilo hojné množství stříbra a za dob komunismu uranových rud. Během průchodu jsme mohli zaznamenat dobové opatření pro věznění politických vězňů a vybavení pro těžbu. Viděli jsme ruční vrtačku s pohonem na stlačený vzduch, ruční kladivo, sbíječku a vlakovou soupravu pro přepravu horníků a vytěžených surovin. Dále jsme mohli zahlédnout ostnaté dráty, dveře svařené z kolejnic a označení hraničního pásma. Výlet se dle mého názoru velice vydařil a návštěvou štoly jsem byl osobně velice ohromen a zaujat.”

 

Mirek Pek: “Líbila se mi ochota paní, která nám vše vysvětlovala. Výlet hodnotím velmi kladně.”

 

Jan Fanta: “Důl Svornost je nejstarší uranový důl na světě. Těžila se tam radonová voda a uranová ruda. Důl se začal hloubit v roce 1518.  (Mně se v dole líbilo hodně)”


kluk