Drobečková navigace

Úvod > O škole > Archiv 2022/2023 > Karlovy Vary neplánovaně

Karlovy Vary neplánovaněDatum konání:
25.10.2022

Naším původním cílem byla obec Hřebečná u Abertam. Díky nedokonalé domluvě jsme ale místo toho jeli do Karlových Varů, kde jsme pod odborným vedením p. RNDr. Jana Matějů navštívili tamější muzeum – přírodovědnou sekci. Zde jsme se dozvěděli o krajině Krušných hor, o jejich typických, ale i chráněných živočišných a rostlinných zástupcích. Jedná se o interaktivní muzeum, takže si každý mohl podle svých zájmů nejen prohlédnout, ale i doslova osahat vybrané exponáty (zuby černé zvěře, bodliny ježka, posoudit rozdíl mezi parohem a rohem atd.).

Po prohlídce muzea jsme se přemístili k Vřídlu, prošli si tzv. Vřídelní kolonádu a u říčky Teplé jsme se sešli s p. RNDr.  Tomášem Vylitou, který je významným geologem a ten nás vzal na prohlídku do podzemí chodníku, který kopíruje řeku Teplou. Zde se děti mohly podívat na činnost nerostu vřídlovce, který má schopnost se rychle usazovat a poté krystalizovat na předmětech, rostlinách, což se pak v Karlových Varech nabízí jako oblíbený suvenýr. Prošli jsme nejen podzemí, ale mohli jsme vstoupit i na kovový chodníček těsně nad řekou, takže jsme mohli činnost vřídlovce pozorovat zblízka v místě, kde přebytečná voda z Vřídla je vypouštěna potrubím do Teplé. V tomto místě se rychle tvoří krásně zbarvené nánosy vřídlovce, které ale zároveň působí velké starosti, protože velmi rychle potrubí ucpávají a musí se proto odstraňovat.

Nakonec jsme ještě díky p. Vylitovi navštívili i kryptu kostela sv. Máří Magdaleny, kde jsme mohli vidět např. malou kostnici, oltář božího hrobu. Tento oltář byl ozdoben nejen místním vřídlovcem, ale i hrachovcem, což je další odrůda nerostu aragonitu stejně jako již zmiňovaný vřídlovec.

Chtěla bych touto cestou oběma pánům lektorům poděkovat, že se nám věnovali, umožnili nám přístup do zmíněných míst a snažili se dětem vše srozumitelně vysvětlit.

Kostnice
Krypta kostela
Krypta kostela - druhý pohled
Muzeum
Podél řeky Teplé
Podzemí - vřídlovec
Řeka Teplá
Výchoz k Teplé
Vývěr z Vřídla


kluk