Drobečková navigace

Úvod > O škole > Archiv 2022/2023 > Dobyli jsme hrad Vildštejn

Dobyli jsme hrad VildštejnCílem letošního školního výletu byl hrad Vildštejn ve Skalné. Zjistili jsme, že tento hrad dříve býval hradem vodním. V historii se nikomu nepodařilo tuto pevnost dobýt. Nám se to ale povedlo.

Nejprve jsme si prošli okolí hradu, přebrodili místní potůček Sázek. Další zastávkou byla nejstarší část hradu – románská kaple. Dozvěděli jsme se zajímavosti, např. že se zdejší dřevěné schody dříve napouštěly býčí krví. Krev sloužila jako konzervant, a  proto se nám schody dochovaly až do současnosti.  Vyslechli jsme si příběh o Johance z rodu Trautenberků. Znala léčivé účinky rostlin. Léčila lidi. Tehdy se však bylinkářství považovalo za čarodějnictví. Její otec se bál, že by přišel o svůj majetek, kdyby dceru nařkli z čarodějnictví. Tak ji nechal zazdít do komínové šachty zaživa. Říká se, že Johanka vstala z mrtvých a chodí po hradě a straší jako bílá paní.

Přešli jsme do královského sálu, kde jsou vyobrazeni všichni panovníci českých zemí až po prvního československého prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka. Zde pak děti skládaly puzzle s obrázkem hradu. Žáci se rozdělili do třech skupin. Každá hrad úspěšně složila.

V muzeu hasičské techniky každý ze čtvrťáků obdržel dva texty, podle kterých měl najít daný hasičský přístroj. Zajímavým exponátem byl žebřík, který lidé použili při likvidaci požáru Národního divadla v Praze.

Na nádvoří si pak žáci zasoutěžili v hodu dělovou koulí. Zúčastnili se besedy o historických zbraních. Prohlédli si palebné zbraně, např. houfnici, arkebuzu, pušku, bambitku, dělo a vyzkoušeli si pod dohledem, jak se z některých z nich střílelo.

Paní učitelku, která byla uvězněna v mučírně, pak děti vysvobodily. Společně se pak všichni čtvrťáci proletěli na čarodějnických koštětech. Za odměnu dostali zmrzlinu. Na závěr pak získali certifikát za dobytí hradu Vildštejn.

Pak jsme si zašli na zahradu k Terezce P. opéct  vuřty. Terezky tatínek nám pověděl o historii zahrady, kde dříve býval mlýn. Bylo zde příjemně. Děkujeme.

Výlet se všem moc líbil.


kluk