Úvod > O škole > Projektová činnost > Hazlovští žáci v Londýně

Hazlovští žáci v Londýně

Pondělí, 06 Duben 2015 16:34

V týdnu od 16. do 20.března žáky hazlovské základky a jejich učitele čekalo další setkání partnerských škol v rámci multilaterálního projektu z programu COMENIUS. Tentokrát jsme se všichni sešli v hlavním městě Anglie – Londýně.

Jelo nás více než obvykle, proto jsme se rozdělili na dvě party. Část jela autem a přejezd na ostrov si užívala na trajektu, druhá část se spolehla na vlakové spojení, poznala příjemné prostředí nádraží v německém Kolíně a ne dvakrát příjemné celní a pasové odbavení v Bruselu. Ke zlepšení nálady nepřidali ani všudepřítomní policisté se samopaly a psy. Zážitek z tunelu – půl hodiny s umělým osvětlením.

Ubytováni jsme byli v apartmánu ve wimbledonské části Londýna, který byl plně vybaven, a tak pro nás nebyl problém připravit si snídaně, popřípadě se dosytit i večer.

Úžasný zážitek nás čekal v úterý. Byla pro nás připravena kola, zajištěn průvodce a s ním 15 kilometrů projížďky centrem Londýna. Kdo se může pochlubit, že přejel známý Tower Bridge na kole a půl metru vedle něj se tyčil slavný červený „doubledecker“ či prosvištělo typické londýnské černé taxi? My ano. Odpoledne jsme strávili ve společnosti Sherlocka Holmese. Navštívili jsme ulici Baker Street, kde má svou sochu, a opodál je i jeho muzeum. Večer jsme byli hosty v pravé anglické „hospodě, kde jsme si pochutnávali na připravených specialitách a hovorem s ostatními si brousili svou angličtinu.

Středu dopoledne a část odpoledne jsme strávili v partnerské škole Beatrix Potter, kterou jsme si mohli prohlédnout, zúčastnit se výuky (vyučovací hodina má 30 minut, přestávky jsou nastaveny podle žáků a jejich potřeb, zvonění zde neznají), učitelé nám předvedli speciální školní pomůcky. Návštěva nás hodně zaujala a všichni společně jsme si představovali, jak by vše fungovalo u nás. Jen pro pousmání, roční rozpočet této školy (cca 100 žáků) činí dva a čtvrt milionu liber (cca 85 milionů Kč). Přestože je v Londýně poměrně draho, nedá se srovnat vybavení tamní školy s našimi. Odpoledne jsme potrápili naše nohy a až do deseti večer jsme obcházeli známá místa jako Westminster Abbey, Big Ben, královský palác a parky, Piccadilly Circus, náměstí se sochou admirála Nelsona a samozřejmě Londýnské oko – obří horské kolo. Vše jsme museli stihnout, protože ve čtvrtek nás čekali v muzeu Harryho Pottera, které se nachází přímo v nahrávacím studiu. Uvnitř je hodně rekvizit z natáčení, které nás natolik inspirovaly, že jsme se ještě vydali na nádraží King Cross, kde můžete najít nástupiště 9 a ¾ i s částí Harryho vozíku. Nikdo z nás neodolal a koupil si i malý suvenýr na památku.

Večer ještě večeře v indické restauraci, upřímně tahle tedy nic moc. Hambáč od Turka v blízkosti apartmánu by nám chutnal víc.

A už tu byl pátek a dlouhá cesta domů. Odjížděli jsme se spoustou zážitků a těšili se, jak budeme vše doma vyprávět.

H.Martínková a žáci 9.třídy

Fotografií a videí máme spousty, bude chvilku trvat, než je zveřejníme. Prosíme o trpělivost.

Aktualizováno Pondělí, 06 Duben 2015 19:12