Drobečková navigace

Úvod > O škole > Projektová činnost > 2. setkání přátelských škol

2. setkání přátelských školPátek, 21 Březen 2014 12:36

comenius_logo_mal_mtko.jpg

Hazlov vítal Evropu

V rámci programu Comenius - celoživotní učení se Základní škola v Hazlově stala partnerem dalších sedmi evropských škol, aby společně pracovaly na tématech, které charakterizují život a kulturu zúčastněných států. První setkání se uskutečnilo v listopadu loňského roku v Polsku na Gymnáziu v Bydgoszczi a námětem pro společné diskuse byla otázka zdraví, zdravého a nezdravého životního stylu.

 

 

Nyní byla řada na nás. V týdnu od 10. do 14.března jsme přivítali celkem 48 hostů z Turecka, Řecka, Rakouska, Belgie, Nizozemí, Polska a Velké Británie. Z tohoto počtu bylo 25 učitelů a ředitelů jednotlivých škol a 23 studentů. Kromě polských studentů, kteří dali přednost ubytování v českých rodinách, byli všichni ostatní ubytováni v hotelu Luisa ve Františkových Lázních. Čtyřdenní program začal v pondělí večer společnou večeří, na které ředitelka hazlovské školy ing.Hana Martínková všechny srdečně přivítala a podrobně seznámila s pracovním programem setkání.  Vzhledem k tomu, že ne všichni zúčastnění byli i na setkání v Polsku, vzájemná poznávání se a diskuse nebraly konce.

Následující den jsme strávili v naší škole. Program zahájila krátkým projevem starostka obce paní Lenka Dvořáková. Následovala prohlídka celé školy, při níž účastníci zvědavě nakukovali do všech tříd, povídali si se žáky, nechali se strhnout i nácvikem tance, který připravují žáci 4.třídy do soutěže. Páťáci se svou učitelkou Mgr.Ebrovou měli připravenu spoustu otázek, na které všichni hosté trpělivě odpovídali. Po prohlídce následoval oběd ve školní jídelně a odpoledne bylo věnováno tématu Rodina. Každý stát představil svými žáky připravené prezentace, film, plakáty, knihy, koláže. Ze zkušeností z polského setkání jsme věděli, že tato část není pro přítomné žáky a studenty příliš zajímavá, proto jsme pro ně připravili sportovní odpoledne s golfem a kuželkami. Nikdo z nás nepředpokládal, že je tyto aktivity natolik vyčerpají, že při nabídce aquafora všichni "kroutili" záporně hlavou a odešli relaxovat do svých pokojů.

Tento projekt klade důraz na poznávání života, kulturních památek, národního bohatství jednotlivých zemí. V tomto duchu jsme pro středu a čtvrtek zvolili návštěvu měst Plzeň a Karlovy Vary. V Plzni jsme navštíivili pivovar Pilsner Urquel, prohlédli si náměstí s katedrálou, v Karlových Varech jsme obdivovali práci sklářů v Moseru, oko potěšili nejrozličnějšími výrobky ze skla. Každého jistě zaujala váza s vybroušenou Monou Lisou. Možná ani ne tak svou krásou, jako spíš cenou - milion a čtvrt korun. Nemohla chybět ani procházka po Kolonádě, nákup známých oplatek a "třináctého pramene" Becherovky. Trochu obavy jsme měli o studenty, kteří se rozhodli ochutnat všech dvanáct pramenů. Naštěstí se nechali přesvědčit, že všechny chutnají podobně, a my se nemuseli bát zpáteční cesty. Počasí nám až neskutečně přálo, takže jsme se mohli ještě na chvíli zastavit v Lokti na malou procházku. Ve čtvrtek večer jsme společně hodnotili proběhlé dny a myslím, že  jsme vše zvládli se ctí. Hosté se u nás cítili podle jejich vlastních slov velice dobře. Chválili školu, její výzdobu, práce žáků, přátelskou atmosféru i naše další plány do budoucna.

Polské děti si natolik oblíbily své "náhradní" rodiny, že páteční loučení se neobešlo bez slziček a chvílemi jsem měla pocít, že se polským kolegům nepodaří své svěřence posadit do aut a odjet.

Ráda bych touto cestou poděkovala všem, kteří mi s poměrně náročnou organizací tohoto setkání pomohli - pedaogickému sboru za přípravu občerstvení, A.Šimkové, V.Burianovi, hazlovskému golfovému klubu, paní M.Utikalové za sportovní odpoledne pro děti, kuchařkám školy za výborný oběd, CK Jana za organizaci exkurzí, paní Křížové z hotelu Luisa za úžasnou vstřícnost při ubytování a stravování našich hostů. Samozřejmě velký dík patří i rodičům žáků Míši Zoufalé, Petra Kučery, Hely Šibalové, Michala Siklienky, Pavla Loudy, Matěje Pechera, Jany Dierlové a Natky Bartokové za péči o polské studenty.

A co nás čeká nyní? V červnu se podíváme k našim přátelům do Řecka.

Foto - první společná večeře, pracovní setkání ve škole, cesta do Plzně, Karlovy Vary a Loket, loučení českých a polských kamarádů

Aktualizováno Neděle, 22 Červen 2014 14:19


kluk