Tajemství písma. Tak zněl název našeho projektového dne, který vedla paní Vomočilová z Chebu. Společně s druháky jsme se dozvěděli něco více o historii písma. Víme, co je časová osa a že se první písmo začalo používat už před 5000 lety před naším letopočtem.
Seznámili jsme se s pojmy – piktogram, hieroglyf, ideogram. Přiblížili jsme si klínové písmo, které se vyráželo trojbokými rydly do hliněných destiček zhruba před 4000 lety před naším letopočtem. Tenkrát si nezapisovali do řádků jako my do sešitů. Sumerové psali do sloupečků. Viděli jsme například destičku, kde se psalo o prodeji otroka. Už si dokážeme představit, jak konkrétní typ písma vypadá.
Dále jsme si prohlédli papyrus. Mohli jsme si ho i osahat. Zjistili jsme, že je křehký a že se vyrábí z rostliny zvané šáchor. Šáchor se nejprve zbaví kůry, pak se nařeže na proužky, které se namočí ve vodě a povaří. Z vody vznikne lepivá hmota. Proužky vařené rostliny se na sebe pokládají křížem po vrstvách. Ty se zatěžují – po řádném vyschnutí vznikne papyrus.
V ruce jsme měli také pergamen – ten se vyráběl z kůže mláďat domácích zvířat. Pergamen se používá dodnes, např. na potahování bubnů – hudebních nástrojů.
Připomněli jsme si, čím vším lidstvo psalo a píše. Pak nás čekala super zábava. Vyzkoušeli jsme si, jaké to je namalovat japonské znaky. Rozluštili jsme tajnou šifru. Pomocí Braillova písma jsme si vyzkoušeli napsat, spíše protlačit, své křestní jméno.
Teď už víme, že když uslyšíme tu,tu,tu – tú, tú, tú – tu, tu, tu – že se jedná o Morseovu abecedu a že někdo volá o pomoc - SOS. (Táborníci to znají pod slovy sekera – ó náš pán – sekera.)
Ze všeho nejvíce jsme si užili tvorbu hliněné destičky, kterou jsme opatřili nápisem. Ryli jsme jako staří Sumerové. Vlastnoručně vyrobenou cedulku jsme si mohli dozdobit dle své fantazie. Byl to příjemně strávený den. Děkujeme. Zde se můžete podívat, jak se nám dařilo.
Třeťáci a paní učitelka Míša
Hazlov 119, 35132
Hazlov