Drobečková navigace

Úvod > O škole > Archiv 2022/2023 > Jupí, máme volno. Ale víme proč?

Jupí, máme volno. Ale víme proč?Spolu se čtvrťáky jsme se se svatým Václavem – patronem země české – seznámili blíže. Děti si připomněly, že svatého Václava vychovávala jeho babička Ludmila. Václava, který byl na svou dobu nesmírně vzdělaný a zbožný, nechal údajně zavraždit jeho bratr Boleslav kvůli politickým neshodám. Stalo se tak právě 28. září. Rok Václavovy smrti je opředen tajemstvím, většina zdrojů v současné době uvádí, že se tak stalo v roce 935. Smutný příběh mírumilovného Václava, který konal dobro pro svou zem a šířil zde i křesťanství, jsme si zpestřili tvořením.

Nakreslili jsme si svatováclavskou korunu, zkusili si portrét svatého Václava, namalovali houby Václavky, vystřihovali unikátní dubové listy jednoho z nejstarších dubů v ČR, a sice dubu svatého Václava, který roste ve Stochově u Kladna. Jeho stáří se odhaduje na 700-900 let.

Čtvrťáci si také vyzkoušeli frotáž dvacetikoruny, na které je vypodobněn svatý Václav na koni. Hravou formou se tak žáci dozvěděli něco více o naší historii.

Václavové, všechno nejlepší.


kluk