Drobečková navigace

Úvod > O škole > Archiv 2022/2023 > Exkurze do Hornického muzea Krásno

Exkurze do Hornického muzea Krásno 

Toto páteční ráno neusedli druháčci a třeťáčci jako obvykle do školních lavic, ale společně jsme vyrazili na zastávku, kde jsme čekali na autobus, který nás doveze na exkurzi do Hornického muzea Krásno. Čekání se sice trochu protáhlo, zato jsme se pak vezli luxusním dálkovým autobusem CK Jana, což bylo samo o sobě pro mnohé děti velkým zážitkem.

V muzeu na nás již čekala paní průvodkyně, která nás provedla rozlehlým areálem muzea a seznámila nás s historií těžby rud i uhlí. Dozvěděli jsme se, že muzeum je situováno na místě historického cínového dolu Vilém, který byl činný do 80. let 20. století. Zachovala se tu budova těžní věže, trafostanice a další. Viděli jsme tu parní těžní stroj z roku 1897, který vydržel pracovat v dole téměř 100 let, modely zařízení pomáhající v hornictví v 16. století, navštívili jsme ukázkovou štolu, expozici důlní dopravy s důlními vozy a lokomotivami (do jedné mohly děti vlézt a prohlédnout si kabinu strojvůdce) a mnoho dalšího.

Děti ale nejvíce nadchla jízda důlním vláčkem. Také nás zaujala část expozice, která ukazovala opravdový život horníků ve 20. století včetně šaten, marodky nebo mobilního záchodu do dolu. Všichni jsme si uvědomili, jak byl život horníků těžký.

Byli jsme moc rádi, že nám počasí přálo, protože část výstavy se nachází na volném prostranství u dolu. S dobrou náladou jsme se vrátili zpět, akorát na oběd:-).


kluk