Drobečková navigace

Úvod > O škole > Archiv 2022/2023 > BEZ PRÁCE NEJSOU KOLÁČE 3

BEZ PRÁCE NEJSOU KOLÁČE 3Datum konání:
21.4.2022

V pořadí třetím rodičem, který si přišel popovídat s dětmi o svém povolání, byla paní Mgr. Oxana Marková. Maminka našeho Saši je učitelkou na Základní škole pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami v Chebu. Její návštěva začala seznámením se školou a speciálními třídami. V těch se vzdělávají žáci s mentálním postižením, autismem ale i poruchami bez mentálního postižení jako je porucha chování, řeči nebo závažné zrakové a sluchové.

Paní Marková vyučuje anglický a německý jazyk. Povídala dětem, jak se v těchto třídách vyžaduje časté střídání jednotlivých kroků

vyučovací hodiny, jak je důležitý snížený počet žáků a individuální tempo nebo využívání co největšího množství názorných pomůcek. Její náročná práce ve škole však nekončí a pokračuje doma. Řeč přišla i na Sašu. Svěřila se, že se u nich doma stejně jako ve škole, upřednostňuje trpělivost - ohleduplnost - důslednost - láskyplnost. Dodržují se pravidla a řád. Tato část povídání o dětech s postižením byla poutavá a zajímavá. Naše děti se neustále na něco ptaly a některým odpovědím ani nevěřily. Možná by si měly více uvědomit, jak úžasné je žít život ve zdraví a bez omezení.

Na shledání s našimi dětmi byla paní Marková pečlivě připravená a tak jim ukázala některé způsoby práce z její výuky.

 

KAČKA : Paní Marková je pozoruhodný člověk, který má rád svou práci se zvláštními dětmi. Má pevnou vůli a nervy. Umí čtyři jazyky a z toho dva učí na speciální praktické škole. Je Ruska a umí svojí rodnou řeč se kterou mluví doma. Češtinu používá v civilu.

DAVID :  Paní Marková ( Saši maminka ) nám přišla říci něco o své práci. Obdivuje mě na ní to, že umí čtyři různé jazyky.

ADÉLKA : Mě zaujalo to, že některé děti v jejich škole neumí násobilku ještě v 8. třídě. Taky, že neuměl Sašík do 5 let mluvit a všechno se naučil.

LUCKA : Učili jsme se německou básničku podle obrázků, četli jsme anglický text a přiřazovali kartičky ke slovům pravda - lež. Také jsme podle hmatu měli uhodnout číslici a říct ji anglicky. Nakonec jsme vyráběli obrázek na téma venkov. Byla to taková koláž.

JAKUB : Návštěva paní Markové byla velmi příjemná. Nejvíc se mi líbila hra. Po slepu jsme měli nahmatat číslo a vyslovit ho anglicky.

LUKÁŠ S. : Mě zaujalo to, že se dětem u nich učení třídá po 10 minutách.

EVA : Škola ve které učí paní Marková stojí v Chebu vedle kostela sv. Mikuláše a má dvě budovy. Hodně jsem se od paní Markové dozvěděla. Naučili jsme se i krátkou básničku v němčině.

 

Guten Morgen, ruft die Sonne

Guten Morgen, ruft der Wind,

Guten Morgen, ruft der Vogel,

Guten Morgen, ruft das Kind.

 

Nelze psát postřehy všech žáků naší páté třídy. Všechny se ale podobaly. DĚKUJEME paní Markové, že za námi přišla. Chtěla se touto cestou sama s dětmi více seznámit a poznat blíže prostředí naší třídy. Toho si vážíme.

 


kluk