Bav se! Experimentuj!Paní učitelko, proč je na obloze duha? Paní učitelko, koukejte na ty rampouchy, proč jsou větší než včera? A jak daleko je Slunce? Jak si závidí lidé? ……. mnoho otázek a odpovědí. Děti jsou roztomilé mimo jiné svou zvídavostí. Zkoumají svět kolem sebe, a proto mají tolik otázek, protože pro ně je spousta věcí kolem nich nová. Aby poznaly svět, potřebují si ho osahat, okoukat, očichat a hlavně PROŽÍT.

 

  V mateřské škole máme spousty podnětů pro rozvoj dětí. Vybrala jsem si z každé oblasti několik pomůcek a snažila se dětem okolní svět přiblížit. Ráno jsme se seznámili s prací archeologů, přiblížili si působení magnetů v naší magnetické laboratoři a dopoledne si zkusili dva pokusy.

   Na pokus - proč je důležité mýt si ruce jsme potřebovali nádobu s vodou, mletý pepř a mýdlo. Do nádoby s vodou jsme nasypali pepř, který znázorňoval viry. Děti do špinavé vody ponořily prst. Viry se na něj nalepily. Druhý prst namočily do mýdla a opět vložily do špinavé vody. Bakterie se rozutekly a prst nám zůstal hezky čistý, bez virů. Na závěr prvního pokusu jsme si zopakovali hygienická pravidla.

   V druhém pokusu jsme si ve školce vytvořili vlastní duhu. Na pokus jsme potřebovali bílý talíř, balíček Skittles bonbónů a vodu. Po okraji talíře jsme vyskládali barevné bonbóny, poté je zalili vodou a sledovali. Na talíři jsme vykouzlili úchvatnou duhu, která nám vykouzlila úsměv na tváři. Na fotografiích se můžete přesvědčit, že je to pravda.


kluk