Úvod > O škole > Akce školy > Halloween v roce 2019

Halloween v roce 2019

Zvyky Halloweenu se rozvinuly v Irsku na základě zvyků oslavy svátku Všech svatých, který byl přenesen do Irska z Říma. Opírají se o původně židovskou tradici slavení svátků již od předchozího večera, neboť Židé počítali začátek dne již předchozím  západem slunce. Vystěhovalci zvyk přenesli v  19.století do USA, kde se všeobecně rozšířil, a odtud ho s expanzí americké kultury přejímaly další země včetně té naší.

pumpkin-1456919_960_720.png

Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, zvané jack-o'-lantern, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, ... . Typickými  barvami jsou černá a oranžová.

U nás nejde o tradiční svátek. Někteří lidé si před dům symbolicky dávají jack-o'-lantern, ale ani tyto domácnosti nejsou obvykle připravené na tzv. trick-or-treating,což znamená obdarovávání halloweenských koledníků sladkostmi, a do toho opravdového Halloweenu se tím pádem nezapojují.

Ne tak my. Deváťáci, kteří Halloween 31.října 2019 pro ostatní děti v Hazlově připravili, mysleli i na tu sladkost a každý účastník si na osmi stanovištích vykoledoval splněním úkolu drobnost "posilující zubní kaz". A kdo zvládl celou cestu a šťastně dorazil k cíli, mohl se těšit ještě z malého balíčku s tajemným obsahem. Rada rodičů myslela na vysílené koledníky a její členky připravily občerstvení formou teplého čaje a něčeho k zakousnutí.

Doufám, že se oslava svátku všem líbila a dostatečně si ji užili. Podívejte se na několik fotografií zachycujících halloweenskou atmosféru.