Drobečková navigace

Úvod > O škole > Akce školy > Akce školy - archiv do školního roku 2022/2023 > Halloween v roce 2019

Halloween v roce 2019Zvyky Halloweenu se rozvinuly v Irsku na základě zvyků oslavy svátku Všech svatých, který byl přenesen do Irska z Říma. Opírají se o původně židovskou tradici slavení svátků již od předchozího večera, neboť Židé počítali začátek dne již předchozím  západem slunce. Vystěhovalci zvyk přenesli v  19.století do USA, kde se všeobecně rozšířil, a odtud ho s expanzí americké kultury přejímaly další země včetně té naší.

 

pumpkin-1456919_960_720.png

 

Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, zvané jack-o'-lantern, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, ... . Typickými  barvami jsou černá a oranžová.

U nás nejde o tradiční svátek. Někteří lidé si před dům symbolicky dávají jack-o'-lantern, ale ani tyto domácnosti nejsou obvykle připravené na tzv. trick-or-treating,což znamená obdarovávání halloweenských koledníků sladkostmi, a do toho opravdového Halloweenu se tím pádem nezapojují.

 

Ne tak my. Deváťáci, kteří Halloween 31.října 2019 pro ostatní děti v Hazlově připravili, mysleli i na tu sladkost a každý účastník si na osmi stanovištích vykoledoval splněním úkolu drobnost "posilující zubní kaz". A kdo zvládl celou cestu a šťastně dorazil k cíli, mohl se těšit ještě z malého balíčku s tajemným obsahem. Rada rodičů myslela na vysílené koledníky a její členky připravily občerstvení formou teplého čaje a něčeho k zakousnutí.

 

Doufám, že se oslava svátku všem líbila a dostatečně si ji užili. Podívejte se na několik fotografií zachycujících halloweenskou atmosféru.

 

  


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
kluk